Уже декілька років триває реформа децентралізації. І зараз настає етап, коли структури РДА повинні відповідати новим функціям і завданням. Незважаючи на високу кваліфікацію співробітників РДА та їх внесок у розвиток регіонів, вивільнення є непростим, але необхідним рішенням.
Як в цій ситуації допомагатиме державна служба зайнятості?
Пошук роботи, проведення професійного навчання, тренінгів, підготовка особи до започаткування власного бізнесу буде проводитися із залученням найширшого кола стейкхолдерів: бізнесу, профспілок, профільних галузевих асоціацій та новоутворених ТГ.
Розмір допомоги по безробіттю для вивільнених осіб по пункту 1 частини 1 статті 40 КЗпП залежить від тривалості страхового стажу за рік до реєстрації в ЦЗ, загальної тривалості страхового стажу та від розміру заробітної плати особи. Тривалість виплати допомоги по безробіттю обмежується 360 календарними днями.
Розмір допомоги по безробіттю не може бути нижчим 650 грн (на період карантину та протягом 30 днів після його закінчення мінімальний розмір збільшено на 350 грн) та вищим 4-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01 січня складає 2270 грн (9080 грн - верхнє обмеження розміру допомоги по безробіттю).
Для осіб, які мають за рік до реєстрації не менше 6 місяців страхового стажу, розмір допомоги по безробіттю буде залежати від страхового стажу та розміру заробітної плати. Дані про заробітну плату центри зайнятості отримують з відповідного державного реєстру. Якщо відповідні дані відсутні з певних причин, то розмір допомоги по безробіттю не буде меншим 1800 грн. Після надходження даних, проводиться перерахунок допомоги.
Необхідно також враховувати, що якщо вивільнений працівник реєструється в центрі зайнятості протягом місяця після дати звільнення, то виплата допомоги по безробіттю буде відкладена на період до одного місяця. Таке відкладення пов’язано з тим, що особі виплачується вихідна допомога і її виплата не має співпадати з виплатою допомоги по безробіттю.
Умови, тривалість та розмір виплати допомоги по безробіттю визначені статтями 22, 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі – Закон).
Допомогу по безробіттю виплачують особам, визнаним безробітними, у передбаченому Законом порядку.
Таку виплату не оподатковують і внески з такої виплати не утримують.
Відповідно до статті 43 Закону України «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи. Людина з інвалідністю, яка не досягла встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності, при реєстрації в службі зайнятості, окрім основних документів, подає копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією та у разі наявності пред’являє індивідуальну програму реабілітацію.
Підбір підходящої роботи для осіб з інвалідністю здійснюється відповідно до їх професійних навичок, знань, індивідуальної програми реабілітації та з урахуванням побажань щодо умов праці.
Слід враховувати, що порядком реєстрації безробітних передбачено, що реєстрація громадянина, як безробітного припиняється з дня його визнання нездатним до трудової діяльності відповідно до акта огляду МСЕК.