Фото до матеріалу 4

06 травня 2022 року Президентом України підписано Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану».

З початком воєнної агресії рф чимало українців втратили робочі місця, багато наших співгромадян не мають документів, які підтверджують трудову діяльність. Які зміни, відповідно до нового Закону, чекають на сферу зайнятості  в цілому?

Щодо набуття статусу безробітного

Статус безробітного надається громадянам з першого дня реєстрації за їх особистою заявою без вимог до наявності підходящої роботи.

Щодо внутрішньо переміщених осіб

На час дії воєнного стану внутрішньо переміщеним особам надаватиметься статус безробітного без застосування звичайних вимог. Крім цього,  зможуть зареєструватися  внутрішньо переміщені особи, які не розірвали трудові відносини. Припинити трудовий договір  вони можуть в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості заяву на ім'я роботодавця. Зі свого боку центр зайнятості має повідомити про це роботодавця, Пенсійний фонд та територіальний орган Державної податкової служби (будь-яким засобом комунікації). Зауважимо, що датою звільнення вважатиметься наступний день після подання такої заяви.

Щодо допомоги по безробіттю

Нарахування виплат допомоги по безробіттю може здійснюватися без особистого відвідування клієнтом центру зайнятості, якщо він не рідше ніж раз на 30 календарних днів підтверджуватиме намір перебувати в статусі (будь-якими засобами комунікації, зокрема електронними).

Максимальний розмір допомоги по безробіттю не може перевищувати розміру 1,5 мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, тобто - 9750  гривень.

Виплата допомоги припиняється в разі, якщо безробітний понад 30 днів перебуває за кордоном.

Розмір допомоги для  внутрішньо переміщених осіб встановлюється на підставі відомостей, наявних в державних реєстрах,  а також податкової звітності за останній звітний період -  IV квартал 2021 року або річної звітності за 2021 рік.

Щодо дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства

Відтепер роботодавець може подати заяву на отримання чи продовження дії дозволу на застосування праці іноземців чи осіб без громадянства будь-яким засобом комунікації.  Видача та продовження дозволів для громадян рф, Білорусі (за необхідності - інших держав) здійснюється за погодженням з регіональними органами Служби безпеки України.

Окремо в Законі прописано особливості отримання допомоги по частковому безробіттю на період воєнного часу та започаткування власної справи за сприяння служби зайнятості.

Ознайомитися з повним текстом Закону можна тут

Фото до матеріалу 3

Наразі Порядком 792 умови реєстрації як безробітного без повного пакету документів передбачені для внутрішньо переміщених осіб. А саме: внутрішньо переміщеним особам, для отримання статусу безробітного у разі відсутності документів, що підтверджують факт звільнення, подаються заява про припинення трудових відносин, справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, або документ, що підтверджує факт припинення зайнятості (цивільно-правовий договір, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), або відповідне рішення суду – у разі припинення трудових відносин (припинення зайнятості) у судовому порядку; розрахунковий документ (квитанція), що підтверджує надсилання зазначеної заяви роботодавцю рекомендованим листом з описом вкладення (за можливості).

Водночас заява про надання статусу безробітного, про призначення допомоги по безробіттю та про припинення реєстрації безробітного може подаватися засобами мобільного додатку Порталу Дія особою, яка після введення воєнного стану, має та/або мала визначене місце роботи на території адміністративно-територіальних одиниць, визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204 "Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках програми «єПідтримка»". У такому випадку вимоги щодо подання особою до центру зайнятості документів, перелік яких визначено пунктами 17-19 Порядку 792, не застосовуються.

Але під час першого фактичного відвідування безробітним центру зайнятості (в якому він зареєстрований), строк якого встановлюється протягом 30 календарних днів після припинення чи скасування воєнного стану, безробітний зобов'язаний подати до такого центру зайнятості документи, перелік яких визначено пунктами 17-19 Порядку 792.

Фото до матеріалу 2

Роботодавці через «Портал Дія» можуть самостійно подати заяву для отримання компенсації за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб.

Послуга безкоштовна, подання заяви - усього 5 хвилин.

Опрацьовується впродовж одного робочого дня.

Фото до матеріалу 1

Виплата допомоги по безробіттю, у разі призначення допомоги по вагітності та пологах, припиняється з дня набуття права на таку допомогу відповідно до медичної довідки (пункт 1 розділу V Порядку надання допомоги по безробіттю, зокрема одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 06 квітня 2020 року № 624).