Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка

Зберігається загроза терористичного акту на окупованій рашистами Запорізькій атомній електростанції, що призведе до забруднення значних територій радіоактивними речовинами та враження людей, всього живого. Радіаційні ураження є найбільш складним наслідком аварій реакторів атомних електростанцій. Тому, важливо знати, як діяти у разі виникнення надзвичайної ситуації.

У випадку радіаційної аварії, пов’язаної з викидом радіоактивних речовин, потрібно зайти в приміщення, або залишатися в ньому, якщо ви там перебуваєте. Якщо ж радіаційна аварія застала вас на вулиці – закрийте ніс і рот підручною тканиною чи медичною маскою. Це дасть змогу захистити органи дихання від потрапляння радіоактивного пилу в організм.

Якнайшвидше зайдіть у приміщення та щільно закрийте вікна та двері, вентиляційні отвори і щілини. Ідеальний варіант – укриття в приміщенні із товстими стінами і невеликою кількістю вікон.

Перед входом в приміщення зніміть верхній шар одягу та взуття. Одяг знімайте обережно, щоб не розтрусити радіоактивний пил. Знятий одяг помістіть у пластиковий пакет, герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин.

Помийтесь, якщо є така можливість, або протріть відкриті ділянки тіла вологою серветкою. Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Це допоможе усунути значну частину радіоактивного пилу. Не тріть і не дряпайте шкіру, щоб радіоактивний пил не потрапив у відкриту рану.

Заздалегідь зробіть запас питної води. Поки не повідомили про безпеку питної води – використовуйте фасовану. Пакування захищає рідину від радіоактивних речовин.

Щодо харчових продуктів, то безпечними вважаються ті, які зберігались в герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо ). Безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери. Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною. Те ж саме зробіть з кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушник запакуйте у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залишайте в недоступному місці, далі від людей.

Залишайтесь в укритті (будинку) до інших вказівок органів влади. Користуйтесь повідомленнями ДСНС, місцевої влади, поліції. Увімкніть радіо, телебачення, користуйтесь зручними для вас соцмережами.

Основним методом медикаментозної профілактики є блокування потрапляння радіоактивного йоду до щитоподібної залози. Для цього здійснюють прийом калію йодиду. Таблетки йодиду калію необхідно прийняти якнайшвидше після відповідного повідомлення або команди, принаймні впродовж 4 – 6 годин після ураження, щоб заблокувати поглинання радіоактивного йоду щитовидною залозою. Якщо радіоактивний йод не входить до радіоактивного пилу, лікування йодидом калію не проводиться. Видача та дозування прийому калію йодиду проводиться медичними працівниками в залежності від віку людини.

Для запобігання накопичення в організмі радіоізотопів цезію та стронцію і прискорення їх виведення з шлунково – кишкового тракту доцільне використання ентеросорбентів та добавок на основі пектину. Тактика прийому медикаментозних препаратів визначається виключно медичними працівниками. Самостійне використання медичних препаратів, зокрема і з профілактичною метою, категорично забороняється.